0 oy
Kadim Tarihi kategorisinde tarafından
Kara Veba, Ortaçağ'da, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada bir dönemin değişmesine zemin hazırlamıştı.

3 Cevaplar

0 oy
tarafından
Karaveba'ya bakacak olursak özetle, 1347-1351 yılları arasında Avrupa'da büyük yıkıma yol açan veba salgınıdır. Asya'nın güney batısında başlayarak 1340'lı yılların sonlarında Avrupa'ya ulaşmıştır. ean Froissart'ın gerçeğe yakın olduğu kabul edilen saptamasına göre Avrupa nüfusunun yaklaşık üçte biri öldü. Salgın Orta Doğu, Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere 75-200 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

Karaveba Avrupa'nın sosyal ve ekonomik yapısında büyük değişimlere yol açmıştır. Günlük yaşama daha fazla odaklanıp anı yaşayarak hayatta kalma temelli yaşam baş gösterdiği için insanların dine bakışına da değişikliğe yol açtığı gözlenmektedir. Karaveba hastalığı sonrasında kiliseye olan güvenin azalması sonrasında Avrupa da rönesans gibi hareketlerin ortaya çıktığını görmekteyiz.Yani hastalık yeni bir çağa geçişe insan yaşamlarının değişmesine neden olmuştur.

Koronavirüse bakacak olursak günümüzde teknoloji ve bilim geliştiği ve bu dönemde yaşadığımız için detaylı bir tanıtabiliriz, koronavirüs adıyla bildiğimiz korona yani hale (etrafında çentikler bulunduğu için bu adı almış) çok fazla çeşidi olan bir virüs ailesidir. Gündemimizde yayılmakta olan bu virüs covid-19 veya wuhan virüsü adıyla anılmaktadır. Diğer korona virüslerinden ayıran özelliği, daha hızlı bulaşabilir olmasıdır. Bir çok türü ölümcül olmasa da covid-19 hızlı bulaşması ve öldürücülüğü ön plana çıkmıştır. Geçmişte yine Çin'de ortaya çıkan MERS ve SARS virüsleri de koronavirüs ailesindendir.

Covid-19 RNA virüsüdür. Beden dışarısındaki yaşam ömrü sıcaklık ve koşullara göre değişmektedir. Kuluçka dönemi 3-14 gün olarak söylenmektedir ancak düşün oranda da olsa 27 güne kadar çıkabilmektedir. En büyük sıkıntısı da kuluçka döneminde de bulaşıcı olmasıdır.Yani grip gibi kolayca bulaşan bir hastalıktan bahsediyoruz. Kolay şekilde yayılması haricinde ölüm etkisi bir karaveba salgını gibi değildir.

Teknolojinin üst düzeyde olduğu küreselleşmenin boy gösterdiği yaşamımızda böyle bir salgının oluşması insanlar üzerinde korku ve paniğe neden olması olağandır. İnsanlar yaşamlarının veya bulundukları düzenin sürekliliğine inanmaktadır ancak bu durum sadece yanılgıdır. İşte bu yanılgının şok etkisi şuan insanlar üzerinde etkili olmaktadır. İnsanların gelecekle veya güncel planlarının sekteye uğraması var olan düzenin bozulacağını düşünmeye başlaması ve gelecek konusundaki belirsizlikler, bireyleri sorgulamaya düşünmeye de itmektedir.

Aslında bunun benzer durumunu 11 Eylül olaylarında da yaşadık. Küresel olarak 11 Eylül terörizmi yaşandığı zaman insanlar özgürlüklerini savunurken 11 Eylül sonrasında yaşanan korku ve panik ile sert terör politikalarına bir daha yaşanmaması adına boyun eğmiştir. 11 Eylül terörü yaşanmasa insanlar bu türden güvenlik dayatmalarına veya yasa değişikliklerini kabul edeceği pek düşünülemez.

Covid'in yaşamımızda da benzer etkilerini görebiliriz. Özellikle salgının yüksek sayıda canlar aldığı ve bulaştığı bölgelerde insanların karantinaya boyun eğdiğini görmekteyiz. Başkaldırılar elbette olacaktır ancak insanların tepkisi ile bu da bastırılacaktır.

Karaveba yaşandığı zamanlarda bile çok büyük değişimlerin olduğunu görüyoruz. Covid-19'un da günümüzde gelişen teknoloji ve bilimi daha fazla ön plana çıkaracağını düşünmekteyim. Aslında yeni bir teknoloji çağına giriyoruz diyebiliriz.

İnsanların paraya dokunmaktan kaçınmaya başlaması bile buna bir göstergedir. Hali hazırda yıllardır konuşulan kripto paraların ön plana çıkacağını söyleyebiliriz. Bu da ekonomi de yeni bir düzen anlamı gelecektir.

Kapitalizmin öncesü olan AVM, plaza vb. türden iş yerlerine bakkış açısı da değişmektedir. Kapitalizmin bel kemiği olan plaza bebeleri olarak da adlandırılan plaza çalışanlarının büyük bir kısmı işlerini evlerinden yürüttüğünü görmekte ve duymaktayız. AVM'lere de kısıtlamalar getirildiğini duymaktayız. İlerleyen süreçte kapatılması gerektiğini duyarsak pek şaşırmamak gerekir. Yani kısacası e-ticaret sektörüne yönelimler boy göstereceğine benziyor.

Bir çok alanda özellikle bankacılık sektöründe veya çağrı merkezi hizmetlerinde de değişimlerin olduğunu görüyoruz. Yapay zekanın yer almasının hızlanacağını söyleyebiliriz.

Çin de hastanelerde robotların çalıştığını görmemiz robotik sektörde atılımların olacağını düşünmeye sevk ediyor.

Yani kısacası covid-19'un dünyaya yep yeni bir şekilendirmeye zorlayacağını daha farklı bir düzene oturtacağını söyleyebiliriz.
tarafından
Pandemi olarak nitelendirilen korona salgın hastalığı yeni bir düzenin başlangıç olduğu aşikar.
Pandemi sınıfında olması sebebiyle karşılıksız fesihler, sorgusuz sualsiz haklı sebeple işten ayrılma nedeni olarak ekomik boyutlara etkisi bir hayli büyük olacaktır.
Kara veba döneminde salgın zamanında insanların tek güvendiği liman kiliselerdi. Osmanlı dönemi de 100 yıl boyunca bu hastalıkla baş edip yeni sağlık sistemleri kurmuştur. Kara veba insanlık için yeni bir düzenin başlangıcıydı. Ticaret kanalları arttı, sanayileşme düşüncelerin başlangıcıydı ve bilime inanıp çareyi hastalıklarla baş etmede ilaca yöneltmiştir.
Covid19 dijital sisteme geçiş için bir araçtı. Ağır bir enfeksiyonu olmayan gençler dışında vefat edenlerin 60 70 ve 80 üstü bandında seyretmesi, geri kalmış ve şimdiki nesiller arasındaki teknoloji ve ticaret kapsamını oldukça güçleştirdiğini gösteriyordu.
Ekonomiyi canlı para üzerinden döndürmek dijital para sistemi için bir engeldi.
Hayliyle Türk halkında bulunan pazar sistemi ne olacağı merak konusu, ancak bilinen şu ki kara veba ile korona bir başlangıç silsilesi.
0 oy
tarafından
Ortaçağ'da bu hastalık yayılmaya başladığı zaman insanların ölümü çok feci bir şekilde oluyordu ve bu durum insanların lanetlenmiş olabileceği düşüncesini doğurdu. Henüz hastalığı kapmayan insanlar kurtuluş olarak Kiliselere koşuyor, çözümü buralarda arıyorlardı.

Peki kilisenin bu konuda ki ilk çözüm önerisi ne oldu dersiniz. Cadılık! Evet bu belanın bir lanet olduğunu ve şeytanın cadıları kullanarak insanları lanetlediğini ama dindar insanların çeşitli dua ve dini ritüellerle lanetten korunabileceği savunuldu. İnsanlar kilisenin bu yaklaşımından sonra cadı avına çıktı. Binlerce belki de yüz binlerce suçsuz günahsız kadın (özellikle sarışınlar ön plandaydı) vahşice katledildi. Peki sonuç ne oldu? Veba hızla yayılmaya devam etti.

Kiliseye güven sarsılmıştı. Kilise güvenini yitiriyordu hatta kilise görevlileri bile kara vebadan nasiplerini almaya başlamıştı. Bu filmlerde gördüğümüz uzun burunlu kargaya benzeyen maskeler takan doktorlar gerçekten vardı. Durum daha da vahimleşince Kilise bile çözümün bilimde olduğunu kabul etmek zorunda kaldı. Bu kabul Kilisenin de hakimiyetini kaybetmesinin başlangıcı oldu.

Artık dünya değişiyordu bu büyük yıkımın ardından yeni sosyal ve siyasal yapılar ortaya çıkıyordu. Yani bir çağ bitiyor yeni bir çağ başlıyordu. Bu değişim milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştu. Değişim bir kere başladığında artık önünde durulamaz bu doğanın kanunu gibi bir şeydir.

Covid-19 yani yeni nesil koronavirüs de bir çağın bitişinin yeni çağın başlangıcının ön evresi olarak değerlendirilebilir. Özellikle kağıt para ve holding binalarında çalışma koşullarının değişeceğinin artık daha bireysel(evden çalışma), sanal para(bitcoin) kullanımı gibi yeni yapılar ortaya çıkartılıyor olabilir. Tabi şu an ki teknolojiyi de göz önünde bulundurursak insan gücünün yerini yapay zeka, robotlar da alabilir.

Belki de bir çağ değişimine tanık oluyoruz yada bu bir komplo teorisi. Salgının tedavisi bulunduktan sonra her şey kaldığı yerden devam edecek! Yaşayıp göreceğiz.
0 oy
tarafından
Yapılan yorumları gördüm bırakın bu yok bilimsel yok dünya değişiyor safsatalarını biraz inançlı olun. Bu tamamen Allah'tan gelen bir şey. Allah kafirleri ve günahkarları cezalandırıyor işte bu kadar basit. Bi kere de olsa Allah'a sığınmayı deneyin ne kaybedersiniz. Allahım sen yardımcımız ol.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
3, Mart, 2020 Kadim Tarihi kategorisinde lehmeycun tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
17, Mart, 2020 Türk Tarihi kategorisinde yalnızkurt tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
4, Mart, 2020 Kadim Tarihi kategorisinde ruski tarafından soruldu

78 soru

61 cevap

6 yorum

273 kullanıcı

...